Korcsolya szakkör

Iskolánkban 2005 óta folyik a diákok oktatása a városi jégcsarnokban. Ez a sporttevékenység rendkívül népszerű a diákok körében, nem véletlenül. Kiválóan formálja a testet (farizom, hátizom, lábizomzat), jó hatással van az ízületek hajlékonyságára és nem utolsó sorban remek szórakozást, kikapcsolódást nyújt. Emellett fejleszti a motoros képességeket:
A –kondicionális képességeket (erő, gyorsaság, állóképesség)
B – koordinációs képességeket (egyensúly érzék, téri tájékozódás)
Az első foglalkozásokon kiválasztjuk a megfelelő öltözéket a következő szempontok szerint:

-          a ruha legyen kényelmes
-          fedje be az egész testet (így a horzsolások elkerülhetők)
-          ne akadályozza a mozgást
-          kesztyű kiválasztása (használata kötelező balesetvédelmi szempontból)

Megtanuljuk a korcsolyát felvenni, felállni, járni benne a talajon.

Mindig végzünk bemelegítő gyakorlatokat, előkészítve a jégre lépést. Ezeket a palánkkal szembe fordulva tesszük, arra támaszkodva:

-          helyben járás
-          csúszkálás
-          páros lábon elugrás, szökdelés
-          helyben futás
-          guggolások
-          csípő forgatása két lábon, egy lábon
-          láblendítés hátra
-          törzsdöntés

Korcsolya oktatás lépései

I.   rész

Az alapok lerakása

Elsődleges feladat a jégbiztonság megszerzése, majd az alapfokú korcsolyázó elemek elsajátítása.

1. jégre lépés

Mindig egyenként, segítséggel történik. Kapaszkodás a palánkba, ismerkedés a jéggel. Csúszkálások, lépegetések a palánkba kapaszkodva két kézzel, majd oldalra fordulva egy kézzel támaszkodva haladás előre. Ha ez már jól megy, lehet próbálkozni a támasz nélküli csúszásra, lépésre.

2. Esési technikák és felállás

Cél az optimális súlyelosztással a sérülések megelőzése (törés, agyrázkódás). A fejet védeni kell az ütközéstől, ezért azt mindig behajtjuk. Nem árt védő sisakot viselni, felállni legkönnyebben térdelésből lehet.

3. Megállások

Cél bármilyen helyzetben tudjon megállni a jégen. Már tudunk haladni a jégen, de meg is kell állni szükség esetén. Erre a hóeke és a T fékezést tanítjuk. Bármelyik elsajátítása megfelel.

4. Alapgyakorlatok

-          lépésben halad, lendületben páros lábon csúszik (lép, lép, lép, csúszik)
-          váltott lábon haladva korcsolyázik
-          guggolás, felálláscsúszás közben
-          szlalom két lábon, egy lábon
-          alacsony akadályok átlépése
-          láblendítéssel magasabb akadály átlépése
-          haladás egy lábon, taps a térd alatt
-          húzások, tolások

5. Játékos feladatok

-          gyűjtés (kényszerítő feladat guggolás, megállás gyakorlására)
-          váltó verseny vagy sorverseny (megállás, lehajolás, elindulás, haladás gyakorlására)
-          húzó és toló versenyek

Ezen elemek elsajátítása adja meg a lehetőséget a haladó szint tanulásához.

Szőke Andrea
  szakkörvezető