Korcsolya szakkör Iskolánkban 2005 óta folyik a diákok oktatása a városi jégcsarnokban. Ez a sporttevékenység rendkívül népszerű a diákok körében, nem véletlenül. Kiválóan formálja a testet (farizom, hátizom, lábizomzat), jó hatással van az ízületek hajlékonyságára és nem utolsó sorban remek szórakozást, kikapcsolódást nyújt. Emellett fejleszti a motoros képességeket: A –kondicionális képességeket (erő, gyorsaság, állóképesség) B – koordinációs képességeket (egyensúly érzék, téri tájékozódás) Az első foglalkozásokon kiválasztjuk a megfelelő öltözéket a következő szempontok szerint: - a ruha legyen kényelmes - fedje be az egész testet (így a horzsolások elkerülhetők) - ne akadályozza a mozgást - kesztyű kiválasztása (használata kötelező balesetvédelmi szempontból) Megtanuljuk a korcsolyát felvenni, felállni, járni benne a talajon. Mindig végzünk bemelegítő gyakorlatokat, előkészítve a jégre lépést. Ezeket a palánkkal szembe fordulva tesszük, arra támaszkodva: - helyben járás - csúszkálás - páros lábon elugrás, szökdelés - helyben futás - guggolások - csípő forgatása két lábon, egy lábon - láblendítés hátra - törzsdöntés Korcsolya oktatás lépéseiI. részAz alapok lerakásaElsődleges feladat a jégbiztonság megszerzése, majd az alapfokú korcsolyázó elemek elsajátítása.
1. jégre lépésMindig egyenként, segítséggel történik. Kapaszkodás a palánkba, ismerkedés a jéggel. Csúszkálások, lépegetések a palánkba kapaszkodva két kézzel, majd oldalra fordulva egy kézzel támaszkodva haladás előre. Ha ez már jól megy, lehet próbálkozni a támasz nélküli csúszásra, lépésre. 2. Esési technikák és felállásCél az optimális súlyelosztással a sérülések megelőzése (törés, agyrázkódás). A fejet védeni kell az ütközéstől, ezért azt mindig behajtjuk. Nem árt védő sisakot viselni, felállni legkönnyebben térdelésből lehet.
3. MegállásokCél bármilyen helyzetben tudjon megállni a jégen. Már tudunk haladni a jégen, de meg is kell állni szükség esetén. Erre a hóeke és a T fékezést tanítjuk. Bármelyik elsajátítása megfelel. 4. Alapgyakorlatok - lépésben halad, lendületben páros lábon csúszik (lép, lép, lép, csúszik) - váltott lábon haladva korcsolyázik - guggolás, felálláscsúszás közben - szlalom két lábon, egy lábon - alacsony akadályok átlépése - láblendítéssel magasabb akadály átlépése - haladás egy lábon, taps a térd alatt - húzások, tolások 5. Játékos feladatok - gyűjtés (kényszerítő feladat guggolás, megállás gyakorlására) - váltó verseny vagy sorverseny (megállás, lehajolás, elindulás, haladás gyakorlására) - húzó és toló versenyek Ezen elemek elsajátítása adja meg a lehetőséget a haladó szint tanulásához.
Szőke Andrea szakkörvezető
|