Az informatika szerepe a tehetséggondozásban a Bárczi Gusztáv Módszertani Központban

„Az informatika, mint műveltségterület alkalmas a különböző tantárgyakhoz kapcsolódó ismeretanyag (akár multimédiás jellegű) tárolására, az ebből való információnyerésre; olyan játékokra, amelyek pozitív transzfert jelenthetnek a tanulásban, növelik a tanulók kreativitását, tágítják látókörüket, sokoldalú, elemző, divergens gondolkodásra nevelnek. A figyelmet az alapismereteken túli kapcsolatokra is ráirányítják.” (Kőrösné Mikis Márta, 2009.)

Ezért az informatika tehetséggondozás keretében az alábbi tevékenységeket kínáljuk tanulóinknak:

1. Kapcsolódás más tantárgyakhoz (Az irodai programok használatának tanítása során)

Tevékenységek: Kiegészítő információk keresése az interneten. A megszerzett ismeretek feldolgozása a Microsoft Word, Microsoft PowerPoint segítségével. A feldolgozás során az informatikai ismeretek mellett az esztétikai igény fejlesztése is történik. A bevont tanulók így a tantárgyakban is jobb eredményt érnek el, mivel számukra kedves időtöltés közben a más tantárgyak tananyagával is foglakoznak, Web2.0 használata.

2. Fejlesztő játékok a számítógépen

Tevékenységek: Képességfejlesztő játékok (Tetris, Farmarama, malom, sakk, mahjong, kővarázsló puzzle-k, klavaro…stb)

3. Logikus és algoritmikus gondolkodás fejlesztése (Logo program nyelv alapjainak tanításával)

Tevékenységek: Egyszerű alakzatok rajzolása a teknőc segítségével. A rekurzív műveletek megismerése, ciklusok alkalmazása összetett ábrák készítésekor.

4.Interdiszciplinaritás

Tevékenységek:

Kutatás az Interneten. Tantárgyi alapismeretek feldolgozása weblapszerkesztő programok segítségével, HTML kódok alkalmazása (kapcsolatok létrehozása fogalmak, fogalmak és képek között)

A tanulók 12. évfolyam végére ECDL START vizsgát tesznek. 2011-től OKJ vizsgára is nyílik lehetőség a "Számítógépes adatrögzítő" szakmában. 2011-ben az országos szakmai tanulmányi versenyen két tanulónk a nyolcadik és kilencedik helen végeztek, és a szakmai vizsga teljesítése alól részleges felmentést kaptak.

Felhasznált irodalom:

Kőrösné Mikis Márta - A digitális írástudás gyermekkori megalapozása, 2009 http://www.ofi.hu/tudastar/informatikatanitas/korosne-mikis-marta