„Bajnok vagyok!” pályázat

A „Bajnok vagyok!” tehetségfejlesztő program célja a sportsikereket elért sajátos nevelési igényű, tanulásban akadályozott tanulók tanórán kívüli képességfejlesztése, személyes-és szociális kompetenciájának növelése, értékrendjének kialakítása és társadalmi integrációjának elősegítése volt.
Kiemelkedő feladat a különböző sportágban tehetséges tanulók komplex
személyiségfejlesztése, a sikerekkel járó terhek és kudarcok feldolgozása, az egészséges önbizalom erősítése, valamint hogy a sportban elért eredmények a tanulásban is tükröződjenek.
Mindezeket életszerű keretek közt, cselekvésből kiinduló gondolkodás fejlesztésével, tevékenységközpontúsággal, kooperatív technikák alkalmazásával, differenciált tanulásszervezéssel valósítottuk meg.
A programban résztvevő tanulók szociális képességeinek fejlesztése az önismeret és a társas kapcsolatok területén segíti az önelfogadást, a reális énkép kialakítását és a belső harmóniára való törekvés igényének elmélyítését.
Az egészségvédő magatartás kialakítása során a tanulók információkat szereztek a pszichoaktív szerek (dohányzás, alkohol, drog) romboló és sportteljesítményt gátló hatásairól, amellyel a program az egészségvesztést okozó tényezők csökkentéséhez, optimális esetben elutasításához járul hozzá.
A felfedezésre építő önálló ismeretszerzés lehetővé teszi, hogy a sportban elért sikerek és tanulási teljesítmények közti anomáliák csökkenjenek.
A program differenciálással, gyakorlat közeli módszerek alkalmazásával alkalmazkodott a tanulásban akadályozott gyermekek szükségleteihez.
A programban résztvevő szakemberek sokéves gyógypedagógiai területen eltöltött szakmai, tréneri, gyakorlatvezetői tapasztalattal rendelkező gyógypedagógusok voltak.