|
Pedagógiai szakmai szolgáltatás1. Tanfolyamok pedagógusoknak, szülőknekA képzések megteremtik a kompetencia alapú oktatás bevezetéséhez, digitális kultúra elterjesztéséhez és az inkluzív nevelés térhódításához szükséges pedagógiai környezetet. A képzések során a pedagógusok olyan módszertani ismeretekhez jutnak, amely alkalmazkodik a tanulók egyéni különbségeihez, újfajta tanulásirányítási, tanulásszervezési technikákat ismertet meg. A képzések egyénre szabott fejlesztést biztosító pedagógiai gyakorlatokat, eltéréseket figyelembevevő módszereket mutatnak be óvodától a középiskoláig. Feladata:- akkreditált pedagógus-továbbképzések szervezése és lebonyolítása
- a nem akkreditált tanfolyamok szervezése és lebonyolítása
- a hétévenkénti pedagógus-továbbképzés feladatainak koordinálása
- továbbképzési programok elkészítése
- a pedagógus-továbbképzés területére kiírt pályázatok figyelése, pályázatok készítésében való részvétel
- képzési igények előzetes felmérése
- képzések akkreditálása
- az intézmény képzési tevékenységével kapcsolatos általános dokumentumok nyilvántartása
2. Pedagógusok képzésének, továbbképzésének, önképzésének segítése
Célcsoport - befogadó intézmények pedagógusai
- szegregált gyógypedagógiai intézmények pedagógusai
- EGYMI pedagógusai
A Módszertani Központ pedagógusképzések biztosításával közvetítsen jó gyakorlatokat a befogadó intézmények számára. Elméleti és gyakorlati ismeretek, módszerek egységével növelje a pedagógusok szakmai kompetenciáját, erősítse a pedagógusok szemléletváltását. Szüntesse meg az iskolák és a pedagógusok elszigeteltségét, biztosítson naprakész információt. Járuljon hozzá az egész életen át tartó tanulási folyamat megvalósításához. Ennek érdekében szakmai szolgáltató csomagot állított össze:
Szakmai szolgáltató csomag tartalma
A műhelymunka során elméleti képzések, gyakorlati bemutató órák, konzultációs lehetőség biztosítja az SNI tanulók fejlesztéséhez szükséges módszerek átadását. Előadások, tréningek keretében autentikus vélemények hangzanak el a különböző szakterületek elismert előadóitól.
- Kihelyezett nevelőtestületi értekezletek
Optimális közelségbe hozza és a tantestület valamennyi tagja számára elérhetővé teszi az integráció és a kompetencia alapú oktatás bevezetésének elméleti és gyakorlati ismereteit.
A városi és kistérségi munkaközösségek éves terv alapján biztosítanak szakmai segítséget az elkülönítetten, elszigetelten dolgozó szakemberek számára. 3. Szülősegítő szolgáltatások
A módszertani központ tanácsadásokban nyújtott szerepvállalását tovább növeli, hogy kiemelt figyelmet fordít a sajátos nevelési igényű gyermekek szüleire, családjára. Szülői klubot működtet, ahol a hasonlósorsú szülők, családtagok szakemberek segítségével beszélhetik meg problémáikat. A szülői tanácsadó szolgálat telefonon és személyesen áll a szülők rendelkezésére. Telefonos egyeztetés után a problémának megfelelő szakember áll az érintettek rendelkezésére. A szakmai team az esetfelvételt követő esetmegbeszélés után javaslatot tesz a családnak a megsegítés módjára. Az együttműködés alapja a kölcsönös bizalom.
Eszközkölcsönzés szülők számára A szülők az intézményből fejlesztő eszközöket és szakirodalmat kölcsönözhetnek gyermekeik otthoni nevelését, fejlesztését segítve. 4. Módszertani kiadványokA Módszertani Központ szakemberei szakmai tudásuk átadása céljából több területen készítenek szakmai anyagokat. - Érintő című módszertani lap
- Integrációs kézikönyv
- Filmek - kompetencia alapú oktatás
- együttnevelés
- Elektronikus tananyagkészítés
- Fejlesztő lapok
- Fejlesztési tervek
5. SzaktanácsadásCélcsoport - pedagógusok
- szülők
- fenntartó képviselői
Szaktanácsadással, szakmai együttműködéssel járuljon hozzá a befogadó intézmények pedagógiai és szakmai fejlődéséhez, a nevelés-oktatás színvonalának növekedéséhez. A szaktanácsadó feladata - Tanítási órák keretében megfigyeli a gyermeket, helyzetelemzést, problémafeltárást végez.
- Segít megmutatni az SNI tanulók fejlesztésének irányát, értelmezi a szakértői véleményeket.
- Gyakorlati ismereteket ad át a tanítási órák tervezéséhez, tanulási technikákhoz.
- Kapcsolatot tart fenn az integrációs koordinátorokkal, segíti az ellátás szervezését.
- Szakmai ismereteket, információkat közvetít.
- Vezeti az SNI tanulók köré szerveződött szakmai teamet.
- Pedagógiai eljárásokat, információkat, taneszközöket mutat be.
A szaktanácsadás megvalósításának szakmai menete - A befogadó intézmény levélben igényli a szolgáltatást a módszertani intézmény igazgatójától.
- A módszertani központ területileg illetékes vezetője (városi, kistérségi) felkeresi a partnerintézményt. a helyszínen tájékozódik az igényekről, bemutatja a feladat elvégzésére kompetens szakembert, szakembereket.
- A befogadó intézmény és a módszertani központ között megállapodás születik a feladat ellátására, amelyben meghatározzák az ellátás óraszámát, feltételrendszerét, a finanszírozás módját.
- A finanszírozás módja:
- ha a módszertani központ fenntartója azonos a befogadó intézményével a fenntartó státuszt, illetve óraszámot rendel a tevékenység végzéséhez
- különböző fenntartó esetén a befogadó intézmény a sajátos nevelési igényű tanulóra járó emelt normatívából biztosítja az órakeretet, illetve megállapodás alapján a módszertani központ pályázati keretből fedezi.
- A tevékenység minőségéről, az elégedettség mértékéről a módszertani központ visszajelzést kér a befogadó intézménytől.
- Az igény-elégedettségmérésnek megfelelően a szolgáltatás felülvizsgálatra kerül.
|
|
|
Elérhetőségünk
Bárczi Gusztáv Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola,
Fejlesztő Nevelés-Oktatást Végző Iskola, Kollégium, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
7400 Kaposvár, Bárczi Gusztáv u. 2,
Tel: 82/ 512-766, Tel. és Fax.: 82/ 316-218
E-mail: barcziiskola@barcziiskola.hu
Honlap: www.barcziiskola.hu
Bárczi Gusztáv Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola, Fejlesztő Nevelés-Oktatást Végző Iskola, Kollégium, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
|
|