A készségfejlesztő speciális szakiskola célja

A készségfejlesztő speciális szakiskola célja, hogy az értelmileg akadályozott tanulók tanulmányaik befejeztével viszonylag önálló életet éljenek, legyenek képesek irányítással egyszerű munkafolyamatok elvégzésére, rendelkezzenek azokkal az ismeretekkel és készségekkel, amelyekkel alkalmazkodni tudnak a családi és munkahelyi közösségekbe.

A célok érdekében a készségfejlesztő speciális szakiskola feladata

• a tanulók kommunikációs szintjének fejlesztése
  • ismeretek nyújtása a természeti – társadalmi környezetről
  • önismeret kialakítása, elmélyítése
  • a tanulók felkészítése az eszközök, szerszámok rendeltetésszerű használatával és egyszerű munkafolyamatok elvégzésére
  • alapvető ismeretek nyújtása a munkával és a társadalmi együttéléssel kapcsolatos jogokról és kötelezettségekről

A készségfejlesztő speciális szakiskola négy évfolyamos:

A 9. és 10. évfolyamon általános és pályaorientációs ismeretek, jártasságok, készségek elsajátíttatása.

A 11. és 12. évfolyamon központi program alapján egyszerű munkafolyamatok elsajátíttatása az életkezdéshez és a társadalmi integrációhoz.

Tanulói összetétel

A készségfejlesztő speciális szakiskolában értelmileg akadályozott, 8. illetve 10.osztályt végzett tanulók oktatása, képzése folyik.
A képzésbe belépő tanulók nagyon eltérőek képességeik, készségeik fejlettségi szintje tekintetében. A tanulási helyzetet nehezítő tényező: a motiváltság hiánya, a kognitív képességek gyengesége, a személyiség fejlődés alacsonyabb szintje, szociális éretlenség. Jelentős eltérés mutatkozik a tanulók szociokulturális hátterében is.

Személyi feltételek

Az iskolában folyó közismereti elméleti oktatást gyógypedagógusok oktatják. A szakmai elméleti tantárgyak oktatásában külső óraadók is részt vesznek, valamennyien rendelkeznek a törvény által előirt szakképesítéssel.

A szakmai gyakorlati oktatást gazdálkodó szervezetek segítségével oldjuk meg együttműködési megállapodás, valamint tanulószerződések keretében. Ennek alapján a gyakorlati képzést partnercégeknél, illetve saját tanműhelyekben folyik.

Elvárásaink a képzésben résztvevő szakemberekkel szemben:

• módszerbeli felkészültségük a speciális elemeket is tartalmazza
  • személyiségük derűs, bizalmat sugárzó legyen
  • rendelkezzenek nagyfokú türelemmel, empátiás készséggel,
  • konfliktusmegoldó képességgel

Tárgyi feltételek

A gyakorlati képzés területén a feladatok teljesítéséhez szükséges gépekkel, szerszámokkal, berendezésekkel, a balesetmentes munkavégzéshez szükséges munkavédelmi eszközökkel, védőfelszerelésekkel a gyakorlóhelyek és a belső tanműhelyek rendelkeznek.

A technikai, technológiai fejlődéssel pályázati lehetőségek kihasználásával igyekszünk lépést tartani.

Az elméleti oktatás területén a minimális szükségletnek megfelel az eszközellátottság, azonban a szemléletesebb, könnyebb elsajátítást elősegítő taneszközök körét folyamatosan bővítjük részben pályázatok, részben saját erő felhasználása útján.

A tankönyvellátottság a speciális szakiskolák számára elégtelen, de folyamatosan javuló.

A munkába állást, életkezdést elősegítő választható szakmák:

- Parkápoló

- Takarító, takarítói kisegítő munkák

- Konyhai munkák, konyhai segítő munkák

- Csomagolás

- Kézi cirokseprű-kötő

Jelenleg a következő képzések folynak:

• konyhai munkák, konyhai segítő munkák