A készségfejlesztő iskola célja

A készségfejlesztő iskola célja, hogy az értelmileg akadályozott tanulók tanulmányaik befejeztével viszonylag önálló életet éljenek, legyenek képesek irányítással egyszerű munkafolyamatok elvégzésére, rendelkezzenek azokkal az ismeretekkel és készségekkel, amelyekkel alkalmazkodni tudnak a családi és munkahelyi közösségekbe.

Cél az értelmükben akadályozott fiatalok segítése szocializációjukban, a munkavégzéshez szükséges kötöttségek, munkavégző-képesség, szabályok interiorizált elsajátításában.

A készségfejlesztő iskolai képzés olyan életvezetési ismeretek kialakítását tűzi ki célul, amely a mindennapi élet gyakorlati ismereteinek felhasználásával képessé teszik a tanulókat kiscsoportos lakóotthonokban, családban, napközbeni foglalkoztatással illetve védőmunkahelyi vagy integrált munkahelyi munkával, viszonylag önálló életet élni.

A célok érdekében a készségfejlesztő iskola feladata

Elsődleges, hogy alakítsa ki azokat a kompetenciákat, amelyek alapvetően befolyásolják a felnőtt élet minőségét, biztosítják a minél teljesebb önállóságot az életvitel során.

Alakítsa ki a monotónia tűrést, hiszen az általuk végezhető munkák általában egyhangúak.

A készségfejlesztő iskola négy évfolyamos

9. és 10. évfolyamon: általános és pályaorientációs ismeretek, jártasságok, készségek elsajátíttatása

11. és 12. évfolyamon: készségfejlesztő iskolai kerettanterv alapján egyszerű munkafolyamatok elsajátíttatása az életkezdéshez és a társadalmi integrációhoz.

Feladatok a 9-10. évfolyamon:

• a tanulók kommunikációs szintjének fejlesztése
  • kulturált társalgás, magatartási szokások kialakítása
  • ismeretek nyújtása a természeti – társadalmi környezetről
  • egyszerű összefüggések feltárása, ok-okozati kapcsolat felismerése
  • önismeret kialakítása, elmélyítése

Feladatok a 11-12. évfolyamon:

• a kognitív képességek folyamatos szinten tartása, erősítése
  • az elméleti ismeretek gyakorlatba ágyazott elsajátíttatása
  • rendszeres, folyamatos munkavégzéshez szükséges személyiségjegyek (figyelem, pontosság, megbízhatóság, kitartás, fegyelem, felelősség, társaik és önmaguk munkájának megbecsülése) fejlesztése, erősítése
  • egyszerűbb munkafogások elsajátításában, munkafolyamatok végzésében jártasság elérése
  • erősíteni a tanulókban a harmonikus munkakapcsolat kialakításának képességét
  • az eszközök, szerszámok rendeltetésszerű használatának megismertetése, elsajátíttatása
  • a rend iránti igény képességének kialakítása- a rend megteremtése, fenntartása, megóvása tekintetében
  • a tanulók esztétikai érzékének fejlesztése

Jelenlegi képzések a készségfejlesztő iskolában

• konyhai kisegítő
  • háztartástan-életvitel

Tanulói összetétel

A készségfejlesztő iskolában értelmileg akadályozott, 8. illetve 10. osztályt végzett tanulók oktatása, képzése folyik.
A képzésbe belépő tanulók nagyon eltérőek képességeik, készségeik fejlettségi szintje tekintetében. Jelentős eltérés mutatkozik a tanulók szociokulturális hátterében is.

A Készségfejlesztő iskolai képzésbe kerülés feltételei

• alapfokú iskolai végzettség
  •  Pedagógiai Szakszolgálat Szakértői Bizottságának érvényes szakértői véleménye

Személyi feltételek

A készségfejlesztő iskolában a közismereti elméleti és gyakorlati tantárgyakat gyógypedagógusok oktatják. Az oktatásában külső óraadók is részt vesznek, valamennyien rendelkeznek a törvény által előirt szakképesítéssel.

Elvárásaink a képzésben résztvevő szakemberekkel szemben

• módszerbeli felkészültségük a speciális elemeket is tartalmazza
  • személyiségük derűs, bizalmat sugárzó legyen
  • rendelkezzenek nagyfokú türelemmel, empátiás készséggel,
  • rendelkezzenek konfliktusmegoldó képességgel

Tárgyi feltételek

A gyakorlati képzés saját tanműhelyekben folyik.

A gyakorlati képzés területén a feladatok teljesítéséhez szükséges gépekkel, szerszámokkal, berendezésekkel, a balesetmentes munkavégzéshez szükséges munkavédelmi eszközökkel, védőfelszerelésekkel a belső tanműhelyek rendelkeznek.

A technikai, technológiai fejlődéssel pályázati lehetőségek kihasználásával igyekszünk lépést tartani.

Az elméleti oktatás területén megfelel az eszközellátottság, azonban a szemléletesebb, könnyebb elsajátítást elősegítő taneszközök körét folyamatosan bővítjük részben pályázatok, részben saját erő felhasználása útján.