Beszámoló az iskolakert munkájáról a 2023-24-es tanévben

A tanév során tovább bővítettük az iskolakerthez kapcsolódó tevékenységek körét, illetve különböző programok segítségével erősítettük kapcsolatunkat más ökoiskolákkal.

-          Kertvarázs projektnapok a szakiskolában és a készségfejlesztő iskolában

-          Gyógynövény kóstolgató teaház

-          Pályaorientációs nap keretében fűszernövények felhasználása – közös pizzasütés az általános iskola 8. osztályos tanulóival

-          Nemzetközi Gyaloglónap – játékos sportnap a Desedán a Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, illetve a Széchenyi István Technikum és Szakképző Iskola tanáraival, diákjaival

-          Hagyományőrző napok megrendezése az iskolakertben: advent, húsvét, pünkösd

-          Költészet napi játékos vetélkedő

-          Májusfa állítás

-          Tavaszi betakarítási ünnep – saláta kóstoló

-          Nyári betakarítás, kerti napok

Megalakítottuk kertészeti munkacsoportunkat, melynek tagjai: Tóth-Hajdu Veronika, Szabadi Katalin, Szabóné Skoda Boglárka, Zatykóné Békési Ildikó

Felvettük a kapcsolatot a Városgondnoksággal és Kaposvár főkertészével. 12 levendula tövet, liliomot és egynyári virágokat ajándékoztak nekünk, így kialakítottuk az iskola levendulás kertjét.

A  szenzoros fejlesztés érdekében felújítottuk a mezítlábas ösvényünket és bővítettük az azt körül ölelő illatos növények számát. Rehabilitációs és rekreációs foglalkozásokon sikerrel alkalmazzuk a helyszínként és eszközként a mezítlábas ösvény különböző elemeit.

Konyhakertünkben és a magaságyásokban megháromszoroztuk a növényállományunkat.: saláta, retek, káposzta, karalábé, édeskömény, vöröshagyma, fokhagyma, metélőhagyma, burgonya, paprika, paradicsom, bab, uborka, zeller, lestyán, sárgarépa, petrezselyem is megtalálható bennük.

A kert művelését, elsősorban a gyakorlati órákon heti rendszerességgel végezték a szakiskolás fiatalok.  -Háztartásvezető, Palántanevelő szakmai gyakorlat-

A zöldségeket, fűszer-és gyógynövényeket projektnapok keretében használtuk fel.

Létrehoztunk egy QR kódos feladatgyűjteményt, különböző szabadtéri foglalkozásokat tartottunk a kert területén. A fiatalok digitális kompetenciájának fejlesztése is megvalósult a QR kódos feladatok összeállításakor és a feladatok megoldásakor. Ezekben a tevékenységekben a készségfejlesztő iskolánk tanulói is sikerrel vettek részt.

Tevékenységünkről idén is tudósított a helyi- és az országos média.

Szabóné Skoda Boglárka

kertvezető