A szakiskola célja

A szakiskola célja, a gyógypedagógiai alapfokú nevelő-oktató munka eredményeire támaszkodva a gyakorlati képzésben résztvevő gazdálkodó szervezetekkel együttműködve nyújtson differenciált segítséget a szakma tanulásához, a társadalmi beilleszkedéshez, a felnőtt életre felkészüléshez, ezzel tegye képessé a fiatalokat arra, hogy társadalmunk rendezett életvitelű, eredményesen dolgozó tagjaivá váljanak.

A célok érdekében a szakiskola feladata

• az alapfokon megszerzett műveltségi anyag szinten tartása és elmélyítése
  • a tervszerű nevelő-oktatómunka során az alapképességek fejlesztése mellett a mindennapi életben hasznosítható és továbbépíthető általános és szakmai ismeretek nyújtása
  •  tanulási esélyegyenlőség segítése – egyéni, kiscsoportos foglalkozásokkal,
  • önálló tanulási technikák elsajátíttatása
  • a tanórán kívüli személyiségfejlesztés: szociális készségek és magatartásminták kialakítása az eltérő szociokulturális helyzetből adódó kommunikációs konfliktusok feloldása, magatartás-és teljesítményzavar kezelése pl: drámapedagógia módszereivel,
  •  pályaorientáció, pályaválasztás segítése, tudatos előkészítése, szakmák ismertetése
  • az eredményes munkába álláshoz szükséges hátránykompenzációs, felzárkóztató, egyéni fejlesztési programok kidolgozása,
  • a tanulók felkészítése a munkavállalói szerepre, a munkahelyi, a szakmai közösségekbe való bekapcsolódásra
  • az iskola érték- és normaközvetítő funkciójának érvényesítése a nevelés során a beilleszkedés elősegítése érdekében
  • etikai, nemzeti értékek megjelenítése a tanórákon és a tanórán kívüli tevékenységekben egyaránt

A szakiskola három évfolyamos

9/E. évfolyamon: az általános műveltség megalapozása speciális neveléssel, oktatással, pályaorientációs jelleggel.
9. és 10. évfolyamon: szakmai képzés, felkészítés a munkába állásra, életkezdésre.

A munkába állást, életkezdést elősegítő választható szakmák

• Állatgondozó
  • Textiltermék-összeállító
  • Számítógépes adatrögzítő
  • Konyhai kisegítő
  • Családellátó

Tanulói összetétel

A szakiskolában tanulásban akadályozott, 8. osztályt végzett tanulók oktatása, képzése folyik. A képzésbe belépő tanulók nagyon eltérőek képességeik, készségeik fejlettségi szintje tekintetében. A tanulási helyzetet nehezítő tényező: a motiváltság hiánya, a kognitív képességek gyengesége, a személyiség fejlődés alacsonyabb szintje, szociális éretlenség. Jelentős eltérés mutatkozik a tanulók szociokulturális hátterében is, jelentős a hátrányos és halmozottan hátrányos tanulók aránya.

Személyi feltételek

Az iskolában folyó közismereti elméleti oktatást gyógypedagógusok végzik.

A szakmai gyakorlati oktatást gazdálkodó szervezetek segítségével oldjuk meg együttműködési megállapodás, valamint tanulószerződések keretében. Ennek alapján a gyakorlati képzés partnercégeknél, illetve saját tanműhelyekben folyik.

Elvárásaink a képzésben résztvevő szakemberekkel szemben

•  módszerbeli felkészültségük a speciális elemeket is tartalmazza
  •  személyiségük derűs, bizalmat sugárzó legyen
  • rendelkezzenek nagyfokú türelemmel, empátiás készséggel, konfliktusmegoldó képességgel

Tárgyi feltételek

A gyakorlati képzés területén a feladatok teljesítéséhez szükséges gépekkel, szerszámokkal, berendezésekkel, a balesetmentes munkavégzéshez szükséges munkavédelmi eszközökkel, védőfelszerelésekkel a gyakorlóhelyek és a belső tanműhelyek rendelkeznek. A technikai, technológiai fejlődéssel pályázati lehetőségek kihasználásával igyekszünk lépést tartani. Az elméleti oktatás területén megfelel az eszközellátottság, azonban a szemléletesebb, könnyebb elsajátítást elősegítő taneszközök körét folyamatosan bővítjük részben pályázatok, részben saját erő felhasználása útján.

A szakiskolai képzésbe kerülés feltételei

• alapfokú iskolai végzettség
  • egészségügyi alkalmasság
  • Pedagógiai Szakszolgálat Szakértői Bizottságának érvényes szakértői véleménye