Kutyás terápia

A Bárczi Módszertani Központban 2003 óta alkalmazzuk a kutyás terápiát. Az eljárás az ún. állat asszisztált terápiák közé tartozik, a lovas-, delfin-, és a kisállat terápiákkal együtt.

Számtalan alkalmazási területe közül mi leginkább a kommunikáció fejlesztésére használjuk. Ez elmúlt 6 év során Dorka, a golden retriever, és lánya, Zoé segítették a megkésett- illetve akadályozott beszédfejlődésű, elektív mutista, autista, tanulásban- és értelmileg akadályozott, valamint a súlyosan, halmozottan sérült gyermekeket.

Egyéni illetve csoportos keretek között, de mindig az adott gyerek egyedi fejlettségi szintjéhez igazodva különböző feladatokat kell végrehajtani a kutyával. A kommunikáció fejlesztése mellett kiemelt a nagymozgás, finommotorika és a kognitív területek fejlesztése.

Az eredmények széleskörűek: Dorka kedvéért életében először megszólaló kisfiútól, a kutya jelenlétében folyamatosan nevető és beszélő autista kislányon át, a nagymozgásaiban fejlődő kisfiú, mind jelzi a terápia hatékonyságát.

Lovasterápia

A lovasterápia intézményhez kötött, orvosi indukáció alapján terápiás céllal alkalmazott, kezelés jellegű, egyéni, vagy csoportos foglalkozás.
Célja: a károsodás, sérülés, fogyatékosság ismeretében a ló és a lovaglás hatásainak felhasználása a minél gyorsabb, eredményesebb gyógyulás, képességfejlődés, és rehabilitáció érdekében (Bozori, 2002).

Célcsoport

Tanulásban és értelmileg akadályozott gyermekek, súlyosan és halmozottan fogyatékos tanulók

Fejlesztési területek

Társas kapcsolatok kialakítása